WYKOPY LINIOWE

Obok wykopów wąskoprzestrzennych i szerokoprzestrzennych wyróżnia się również liniowe, spełniające określone wymagania odnośnie swoich wymiarów. Wykopy liniowe charakteryzują się bardzo małą szerokością w stosunku do głębokości i długości, oscylującą nawet w granicy 0,2 metra. Są one wykonywane za pomocą precyzyjnych koparek różnego rodzaju. Ich miara jest określona za pomocą metrów sześciennych, z wyjątkiem robót energetycznych, które definiuje się z użyciem metrów kwadratowych. Wybrane cele stworzenia wykopu liniowego:

  • - ułożenie przyłączy gazowych
  • - położenie przyłączy elektrycznych
  • - doprowadzenie mediów telekomunikacyjnych do budynku
  • - stworzenie linii kolejowych

Wykopy liniowe mogą zostać przeprowadzone zarówno na terenie nieruchomości prywatnych, jak i na działkach typowo rekreacyjnych lub nawet boiskach. W niektórych przypadkach takie prace mają miejsce w pasach dróg lub na polach, w zależności od potrzeb inwestora. Wykopy liniowe są wykonywane przez wykwalifikowane firmy wykorzystujące specjalistyczny sprzęt, w którego skład wchodzą różne typy koparek. Mają one zwykle gabaryty pozwalające na stworzenie otworu o określonych wymiarach, które zazwyczaj są niewielkie.

Wykopy liniowe mogą być również wykonane w celu stworzenie ogrodzenia lub płotu, ze względu na swoją znaczną długość i małą szerokość. Jest to jedno z bardziej popularnych zastosowań wykopów tego typu (tuż za tworzeniem instalacji i przyłączy), używanych zazwyczaj na terenach prywatnych nieruchomości gruntowych. Jednak wykopy liniowe mogą być również przeprowadzane w celu umiejscowienia fundamentów, szczególnie w przypadku budynków niepodpiwniczonych. Tego typu otwory mogą pełnić funkcję stałą lub jedynie tymczasową, w zależności od założeń projektu i potrzeb określonych przez inwestora.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Czytaj więcej