NIWELACJA TERENU

Niwelacja terenu – zespół procesów zmierzających do dostosowania ukształtowania określonego terenu do potrzeb inwestora. Zazwyczaj są one przeprowadzane z użyciem ciężkiego sprzętu, pozwalającego na przerzucanie gleby o znacznej masie. Zajmują się tym wykwalifikowani pracownicy, zatrudnieni w firmach, specjalizujących się w tym zakresie.

Niwelacja terenu dzieli się na makroniwelację oraz mikroniwelację. Różnią się one od siebie głównie powierzchnią terenu, jaki obejmują. Zmiana ukształtowania gruntu może bowiem zostać przeprowadzona w różnych celach, w zależności od potrzeb danego inwestora, co ma wpływ również na wielkość powierzchni, jaką obejmuje. Może dotyczyć zarówno przedsięwzięć prowadzonych przez całe państwo na bardzo dużym obszarze, jak i drobnych prac na terenie prywatnej działki. W zależności od rodzaju inwestycji, do wykonania niwelacji terenu potrzebny jest odpowiedni sprzęt. W przypadku prac prowadzonych na rozległym obszarze zazwyczaj są to liczne koparki, pozwalające na sprawne przenoszenie dużej ilości gleby w stosunkowo krótkim czasie. Natomiast mniej skomplikowane czynności na terenie prywatnych działek mogą zostać przeprowadzone nawet przez samego właściciela, nieposiadającego kompetencji do operowania ciężkim sprzętem. Bowiem w zakres niwelacji terenu wchodzą nawet takie działania, jak tworzenie skarpy lub trawnika na obszarze nieruchomości gruntowej.

Inaczej jest natomiast w sytuacji, gdy konieczne jest ukształtowanie powierzchni gruntu w celu umiejscowienia na niej budynku. Wówczas niezbędne jest skorzystanie ze specjalnego sprzętu, przeznaczonego do tego celu. Dysponują nim firmy zajmujące się profesjonalnym przeprowadzaniem wszelkich niwelacji terenu. Zatrudniają one również pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje do operowania skomplikowanymi maszynami wykorzystywanymi podczas przedsięwzięć tego typu.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Czytaj więcej