WYKOPY POD FUNDAMENTY

Wykopy pod fundamenty są konieczne w przypadku domów posiadających piwnicę, jak i takich, które nigdy nie zostaną podpiwniczone. Tego typu działania polegają na dostosowaniu powierzchni do wykonania otworów na ławy i stopy fundamentowe za pomocą specjalistycznego sprzętu.

W przypadku budynków podpiwniczonych, na początku konieczne jest stworzenie wykopu szerokoprzestrzennego określającego powierzchnię przyszłej piwnicy. Dopiero, gdy otwór sięgnie głębokości planowanej posadzki, możliwe jest stworzenie otworów na ławy i stopy fundamentowe, pozwalające na budowę całej konstrukcji zgodnie z przyjętymi zasadami. Zwykle są to niewielkie przestrzenie, posiadające szerokość kilkudziesięciu centymetrów. Jednak podczas ich tworzenia konieczne jest również zadbanie o bezpieczeństwo i wygodę pracowników umieszczających konstrukcje wewnątrz otworów. Należy również pamiętać o zostawieniu zapasu przestrzeni, aby uniknąć problemów z dopasowaniem ławy lub stopy do wykonanego wykopu pod fundamenty.

W przypadku budynków, które nie posiadają piwnicy, proces wygląda podobnie. Jednak w takiej sytuacji nie jest konieczne stworzenie otwartej przestrzeni poniżej powierzchni gruntu przez wykonaniem otworów na ławy i stopy fundamentowe. Wykopy tego typu przeprowadza się na odpowiednio przygotowanej powierzchni za pomocą sprzętu pozwalającego na precyzyjne usunięcie ilości gleby o określonych parametrach. Zazwyczaj są to koparki umożliwiające przeprowadzenie wykopów wąskoprzestrzennych, ale niektóre otwory można wykonać również samodzielnie. Jednak w przypadku budowy domu należy skorzystać z firmy specjalizującej się w tym zakresie, ponieważ wszystkie wykopy muszą być zgodne z projektem architektonicznym oraz pomiarami przeprowadzonymi na wcześniejszych etapach przygotowywania działki pod budowę.

Strona wykorzystuje pliki cookie. Czytaj więcej